#9 Trampové

Určitě jste je už někdy potkali. Trampy. Hladový a sešlý, jak začli sobě nó-tó-vat…Ne, nejsou to žádní příbuzní Donalda, toho amerického prezidenta. Ale s Amerikou měli a mají hodně společného.

Měli na sobě nějaké zelené hadry barvy „khaki“, nebo maskáče a potkali jste je možná na vlakovém nádraží, nebo někde na cestě v lese. Tam se totiž cítí a cítili i tehdy za komunismu nejlépe. Svobodně. Skoro každý víkend sbalili tornu, spacák, kytaru a ešus a vyrazili do přírody. Vypadli z té komunistické šedi a z toho šmírování tam, kde se cítili alespoň trochu svobodní.

Někteří z nich putovali (toulali, čundrovali, vandrovali) po různých koutech naší země, jiní ty víkendy a dovolené trávili v osadách, v nějakém srubu, co postavili jejich dědové. Třeba na řece Sázavě, Berounce, nebo v Českém ráji. Každá ta osada měla své jméno, dokonce i svého šerifa a vlastní vlajku. Místo jmen si dávali přezdívky a byli si všichni rovní. Po večerech zpívali u táboráku trampské písně o přírodě, o lásce, o přátelství, o Americe a o dálkách, které jen znali z vyprávění a o kterých věděli, že je nikdy nebudou moci navštívit. Protože jim to komunisti nedovolí.  A právě ta exotická Amerika pro ně symbolizovala tolik nedostižnou svobodu a úplně jiný svět, po kterém toužili.

I mezi ně se snažili dostávat estébáci aby zjišťovali, zda se nedomlouvají na nějakých akcích proti komunistům. A vůbec se jim tenhle svobodomyslný svět trampů/čundráků nelíbil. Tak jim ty výlety alespoň znepříjemňovali – kontrolovali jim neustále doklady na nádražích, občas někoho zabásli, protože byl „mánička“ a někdy, když jich bylo pohromadě více, třeba na potlachu, tak jim to nepovolené shromáždění zakázali, nebo přímo rozehnali.

Ale ty všechny písně se šířily i mezi ostatní lidi, netrampy. Tomuhle totiž komunisti nemohli jak zabránit. Neměli jak. A tak se v populární hudbě začal objevovat nový žánr vycházející z trampských svobodomyslných písní: folk a country. A proto, když jste u prarodičů na chalupě a pouštějí si něco takového, tak vězte, že jim to tu dobu připomíná a je jim dobře…

Tady jsem vybral pár fotek trampů:

Na poslech dvě trampské písně:

A tady dvě ukázky folk a country:

O dalších drobných únicích lidí z nesvobody do svobody budu psát ještě hodně. Ale to až příště.

A schválně, má někdo doma „usárnu“? Napište mi do komentářů:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *