#7 Paneláky

Když jsem psal o té populační explozi sedmdesátých let, tak to mělo ještě jeden důsledek. Ty nové rodiny musely někde také bydlet. A to byl velký problém.

Tak dali soudruzi hlavy dohromady a vymysleli, že vybudují na krajích měst velká sídliště z panelových domů. Prostě paneláky tak jak je znáte i dnes. Dnes se tedy různě nabarvují, zateplují, zasklívají balkóny, takže jsou o dost hezčí než vypadaly v těch sedmdesátých letech, i když někde to je docela barevná divočina… Dříve to byla jen samá šedá barva, kolem bahno ze stavby a hotovo. V těch panelácích dodnes bydlí každý čtvrtý Čech! A bydlel jsem v něm i já.

O nějakou estetiku a krásno komunistům nikdy moc nešlo. Neměli vůbec žádný vkus. Prostě potřebovali jen nějaké levné a hlavně rychlé řešení pro ty nové rodiny. A ty rodiny si to museli dost často také odmakat v rámci akcí Z (akce zet).

Tady jsem vám připravil pro ilustraci pár fotek z různých staveb:

A zde se nám stěhuje do nového první šťastná rodina!:

Krátká video ukázka sídliště z roku 1978 zde:

Někdy příště se podíváme i dovnitř.

Jinak pokud byste se chtěli věnovat architektuře, tak je dobré si nastudovat i historii staveb, které vznikly za komunismu. Abyste dobře chápali ten kontext, ty souvislosti. Není to sice pěkný pohled, ale v tomhle jsme žili. Těch různých staveb z té doby je rozeseto po naší zemi několik tisíc a stále nám hyzdí naši krásnou krajinu. V porovnání se stavbami na jih a na západ od nás u našich sousedů, to poznáte na první dobrou. Nad tímhle se budete muset zamýšlet a vyřešit to v budoucnu právě vy….Doporučuji na začátek pro studium třeba knížku Český svět – kulisy let 1948-189 ze studia Jaroslava Bárty. Tam to všechno je.

A pokud máte nějaké veselé či neveselé vzpomínky na minulý, nebo současný život v paneláku, tak sem s ním do komentářů:)!

Připojte se k diskuzi

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *