#4 StB ve filmu

Možná jste tu nadávku už někde slyšeli, nebo viděli – estébák, StB, státní bezpečnost, spolupracovník StB… A co to tedy znamená?

To je asi ta největší sviňárna, kterou komunisti, opravdu zlí komouši vytvořili. Za pomocí komoušských přátel ze Sovětského svazu, dnešního Ruska se naučili zasévat mezi lidi strach. V Rusku totiž měli něco podobného, akorát se to jmenovalo kágébé (KGB). Byli to v podstatě tajní policajti. Hned jak se komunisti dostali v roce 1948 k moci, tak začali vymýšlet jak se u té moci můžou udržet navždycky. Tak aby je nikdo nemohl z trůnu sesadit. No a nejlepší k tomu je strašit lidi a štvát je proti sobě a postupně si budovat přehled o všech lidech – co dělají, s kým se stýkají, o čem doma, v práci a ve školách mluví a s kým (montovali jim tam tajné mikrofony a kamery, tzv. štěnice) a jestli náhodou nepodnikají nějaké akce proti komunistům. V tom případě pak toho člověka odstranili. Buď ho zavřeli do vězení na deset patnáct let, nebo ho rovnou popravili. A aby v lidech vzbudili ještě větší strach, tak dokonce popravovali i úplně nevinné lidi, dost často i přímo své komunistické soudruhy ze svých řad. Nikdo si zkrátka nemohl být jistý komu se znelíbí. Neměli totiž vůbec žádný problém si vymyslet falešné obvinění, vytvořit falešné důkazy, připravit falešný soudní proces, tak aby to před světem vypadalo, že ten člověk je skutečně zločinec. Prostě udělali takovou účelovku, prostě kampaň! Takoví, s prominutím, hajzlové, to byli a stále jsou, dokud nevymřou.

V jiných příspěvcích vám trošku řeknu víc jak ti estébáci fungovali, co to bylo za lidi, jak nutili lidi donášet, jaké prasárny dělali a jak pak po listopadu 1989 se snažili zahladit stopy. A taky vám řeknu kde ti grázlové jsou asi dnes, komu pomohli k moci a k velkým kšeftům po listopadu. Jsou totiž stále mezi námi.

Abych vám přiblížil ty jejich praktiky a ten strach který z nich byl, vybral jsem tři filmy, co stojí zato zkouknout. Tam to z toho pocítíte a možná budete mít husí kůži:

Film: Ucho – hraje tam i ta paní co namlouvala vašeho oblíbeného Rákosníčka. Ale od Rákosníčka má tenhle film docela daleko. Tohle je ten případ, kdy estébáci namontovávali do bytu hlavních svých komunistů různé tajné mikrofony a poslouchali co doma řeší, aby je na základě toho mohli (až se to bude hodit) kdykoli zničit. Samotný film natočil Karel Kachyňa v roce 1970, ale komouši ho zakázali promítat, takže ho lidi viděli až po revoluci v roce 1990. Stal se z něho tzv. trezorový film. Ukázka zde:

Film: Životy těch druhých – tohle je vynikající německý film z roku 2006. Ve východním Německu vládli v té době taky komunisti a místo StB tam měli tajnou policii Stasi. Ausgerechnet nemlich to samé. Tam zase odposlouchávají byt jednoho disidenta a je z toho super vidět ten strach, to šmírování lidí, ty následky ty silné lidské příběhy. Určitě si dejte. Ukázka zde:

Film: Ve stínu – tohle jsem považoval za zjevení v českém filmu. David Ondříček ten film po různých peripetiích po několika letech nakonec dotáhnul a roku 2012 za to zmasakrovali Českého lva, dostali jich hned 10 ks. Anděl Páně Ivan Trojan geniální samozřejmě. Začíná to jako kriminální příběh, ale pak se do toho pustí tajná bezpečnost a začne to nabírat solidní otáčky. Ukázka zde:

O estébácích budu asi psát ještě hodně. Je strašně důležité, abyste to pochopili. Ty škody co na nás lidech udělali, mají totiž vliv i v dnešní době…

A jak by řekl jeden klasik s tou přezdívkou co mu potvrdil soud: „Co si o estébácích myslíte vy? Dejte mi vědět do komentářů…

 

Připojte se k diskuzi

3 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *