#15 Kosmonauti

Při pohledu na hvězdy, nebo na Měsíc napadlo asi každého z nás: Jaké to je ve vesmíru?

Tuhle otázku si jistě kladli i politici a vojenští stratégové za komunismu a ještě si k tomu doplnili podotázku – jak se vesmír dá pro nás strategicky využít?.

Na konci padesátých let vrcholila studená válka (příspěvek bude později), kdy se Rusko a USA předháněli ve vyzbrojování a zdokonalování svých jaderných bomb. Jen o fous nedošlo k zahájení jaderné války při Karibské krizi v roce 1962 (opět příspěvek později).

Dobývání vesmíru se stalo druhým bojištěm mezi těmito jadernými mocnostmi. První kolo vyhráli Rusové. Už v roce 1957 vyslali do vesmíru první družici Sputnik 1 a hned nato i prvního živého tvora – psa, respektive fenku, která se jmenoval Lajka. S jejím návratem se však nepočítalo, to nebylo v plánu. Tak uhořela.

O čtyři roky později tam poslali i prvního člověka na světě – Jurije Gagarina. Toho zpátky potřebovali…V kosmické lodi Vostok 1 vyletěl z kosmodromu Bajkonur dne 12. dubna 1961, obletěl Zemi a za 108 minut byl zpět.

Dodnes mi tento počin přijde obdivuhodný. Když si představím, že v tom komunistickém Rusku téměř nic pořádně nefungovalo, byl nedostatek všeho a do toho neustálé represe, zastrašování lidí a všechno byla jedna velká improvizace…tak mi to hlava nebere. Bylo to tím, že Rusko mělo a má hodně talentovaných inženýrů, matematiků, fyziků, vědců a techniků. A komunisti to viděli jako příležitost. Ukázat světu a svým lidem, že jsou na světové špičce a že ten komunismus je perspektivní. A byť je to stálo hodně peněz na úkor jídla, tak se to vyplatilo. Samozřejmě v tom byl i nějaký ten strategický vojenský cíl.

Každopádně co se týče komunistické propagandy (reklamy na komunismus) tak to zafungovalo skvěle. Gagarin pak jezdil po celém světě a každé dítě chtělo být také kosmonautem, včetně mě (Američani je nazývají astronauty, Číňani mají tchajkonauty).

Američani pak museli trochu zamakat a vyhrát boj o Měsíc. To se jim povedlo až v roce 1969, kdy raketa Saturn V vynesla nejprve na oběžnou dráhu kosmickou loď Apollo 11, která pak pokračovala se třemi astronauty k Měsíci. Dne 20. července na něj poprvé přistál lunární modul, ze kterého vystoupili na povrch Měsíce první lidé na světě – Neil Armstrong s Buzzem Aldrinem (Michael Collins zůstal v Apollu): „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo„, hlásil z Měsíce Neil Armstrong. Ten den si pamatuje úplně každý, kdo byl na světě.

I my jsme dostali svého kosmonauta do vesmíru. Rusové nám to nabídli v rámci svého programu pro spřátelené země. My jsme to spíš vnímali jako takovou malou náplast za to, co nám provedli v roce 1968…Každopádně v roce 1978 vyletěl na oběžnou dráhu i náš Československý kosmonaut Vladimír Remek. Od té doby žádný z Čechů ve vesmíru nebyl, ale to se brzy změní…

Jinak pokud by vás zajímalo dobývání vesmíru v současné době, tak geniální jsou pořady Dušana Majera ať už v minulosti na Streamu zde, nebo aktuálně jeho pořady na Mall TV vesmírná technika, vesmírné starty či vesmírné zprávy. Z toho vám tak nějak dojde, že tam nahoře bude časem pěkně rušno. Po téměř dvacetileté pauze se totiž různé mocnosti i podnikatelé opět vrhli na další dobývání vesmíru. A nebude to jen z důvodů vědeckých, humanitních, nebo byznysových. Půjde i o nové přerozdělení strategických vojenských sil přímo ve vesmíru…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *