#12 Chalupaření

Jezdit skoro každý víkend na chalupu není v jiných zemích moc běžné. U nás to má souvislost hlavně s těmi sedmdesátými lety.

Jednak ubývalo pracovních sobot – dříve se totiž pracovalo i chodilo do škol o sobotách, později jen každou druhou sobotu a nakonec pracovní soboty skončily úplně. Lidi tak měli o víkendech více času na sebe a své rodiny.

Dalším faktorem je, že rodiny si mohly dovolit mít auto. V sedmdesátých letech tak každá třetí rodina vlastnila auto, což jim dalo křídla a mohli jezdit pravidelně pár kilometrů od svého bydliště na zahrádku, nebo právě na chalupu.

A v neposlední řadě, jelikož lidi nesměli cestovat jinam, než do spřátelených zemích typu východní Německo, Maďarsko, nebo Jugoslávie, tak se raději upnuli právě na svou chalupu a věnovali se chalupaření. Byl v tom i kus svobody, konečně něco vlastnit a rozvíjet! A za ten víkend se mnohdy nadřeli více, než v nějakém zaměstnání přes týden.

Pro zajímavost: v roce 1970 těch rekreačních chalup a chat bylo evidováno 25 tis. a o deset let později, v roce 1980 už pěkných 105 tis. A ten počet neustále roste, v roce 2011 to bylo dokonce 166 tis. Nejspíš si Husákovy děti, jako já, vybavují ze svého dětství, že to chalupaření bylo vlastně celkem fajn a začínají takto znovu trávit víkendy.

Obrázky chat a chalup asi není třeba dávat, ale toto je třeba ukázka jednoho časopisu pro chataře:

Ve filmu „Na samotě u lesa“ od režiséra Jiřího Menzela a scénáristů Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka, můžete krásně vidět, jak začíná chalupařit jedna pražská rodinka (natočeno 1976), ukázka zde:

A seriál „Chalupáři“ z roku 1975 hovoří sám za sebe. Jen na to raději koukejte s rodiči, ať vám k tomu dají pár komentářů, jelikož se to tam těmi komunistickými soudruhy a termíny jen hemží…Ukázka zde:

Jak ti chalupáři sháněli materiál na různé úpravy či dostavby chat a chalup, jak sháněli řemeslníky, jak je platili a pod., tak to popíšu opět někdy později.

A co vy, ještě stále chalupaříte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *