#10 Šumperáky

Bylo mi asi pět, když jsme šli jednou s našima na návštěvu k jejich kamarádům. A tam jsem ho poprvé zaregistroval. Šumperák!

V té panelákové době, to byla úplně jiná liga. Moderní barák (alespoň mi to tak přišlo) s obrovským balkónem, vlastní garáží a placatou střechou! Naši mi vysvětlili, že „design“ toho domu vymyslel a postavil nějaký pán v Šumperku (projektant Josef Vaněk) a od té doby se takových domů postavilo prý několik tisíc. Říkal jsem si, že ten Šumperk musím někdy navštívit, to bude jistě progresivní město, když dali světu něco tak originálního (stále mám rest)…

Úplně první kousek postavil ten projektant pro tehdejšího ředitele šumperské nemocnice. Na wikipedii uvádějí, že je to na adrese Šumperk, Terezínská ulice 3. Ne abyste je šmírovali třeba přes google maps! Samotný design se odkazoval na světovou výstavu Expo 1958, která proběhla v Bruselu a pro Československo byla velmi úspěšná. Komunisti tam totiž chtěli ukázat světu jak jsme skvělí, jak jdeme kupředu levá! Pavilon, který jsme tam na ukázku postavili, dokonce vyhrál první cenu a byl pak převezen do Prahy. Najdete ho na Letné. Kdysi jsem byl i uvnitř, protože tam sídlí jedna reklamka a je to opravdu skvost.

Svým způsobem ty šumperáky byly také takovou malou rebélií proti komunistické šedi. Některým lidem tak naplnily touhu se alespoň lehce odlišit.

Na ukázku pár pěkných kousků:

Tohle jsou horizontální a vertikální dvojáky:

A zde docela vkusně repasované:

Pavilon Expo 58 na Letné:

Reportáž z Expo 58 z Bruselu zde:

Pokud byste se chtěli dovzdělat a inspirovat zajímavými stavbami, které tu máme rozesety, tak se určitě podívejte na pěkný projekt „slavné stavby„.

A kdyžtak mi napište, zda už jste byli v Šumperku a jaké to tam je:)!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *